Tussenbalans 2025: Samen vooruitkijken

We zijn halverwege deze bestuursperiode. Dit is hét moment om samen met Provinciale Staten te kijken hoe we de afspraken uit het coalitieakkoord uitvoeren. En waar we de komende 2 jaar extra aandacht aan moeten besteden. Dat doen we in de Tussenbalans.

Extra investeren in wat nu belangrijk is

In de Tussenbalans staan extra maatregelen die passen bij de huidige situatie. We maken bewust keuzes waarin we investeren. We zien dat de uitdagingen rondom stikstof, drukte op het elektriciteitsnet, samenwerking met gemeenten, woningbouw en de Gelderse economie nu onze aandacht vragen. De investeringen die we in deze Tussenbalans voorstellen, komen bovenop de afspraken uit het coalitieakkoord 2023-2027 ‘Gewoon doen’. Zodat we niet alleen doorbouwen op wat we al doen en gedaan hebben, maar ook slim inspelen op nieuwe uitdagingen. Zo blijven we voor onze inwoners werken aan de mooiste provincie van Nederland.

 

Samen met Gelderlanders 

Samenwerking is voor ons belangrijk voor succes. Samen met het Rijk, gemeenten, bedrijven, instellingen en natuurlijk onze inwoners investeren we in oplossingen die praktisch en binnen een aantal jaar uit te voeren zijn. Daarom hielden we 2 bijeenkomsten, in Tiel en Zutphen. En lieten we een inwonersonderzoek over de Tussenbalans doen door onderzoeksbureau Moventem.

Uit het inwonersonderzoek blijkt:  

  • Het is belangrijk om meer woningen te maken door bestaande woningen te splitsen of te delen, te investeren in wegen en fietspaden en meer grond te kunnen gebruiken voor woningbouw. En betaalbare woningen bouwen is belangrijker dan snel bouwen. 
  • Als het gaat om economie moeten we vooral zelfvoorzienend zijn en onafhankelijker van de wereld om ons heen. Daarnaast vinden inwoners circulair werken belangrijk en willen ze dat Gelderland een aantrekkelijke vestigingsplaats is voor bedrijven. Recreatie en toerisme vinden ze minder belangrijk. 
  • Bij het thema ‘gemeenten’ zien inwoners vooral een rol voor de provincie om financiële steun te geven aan projecten voor de leefbaarheid en om sneller vergunningen te verlenen.

 

 

  • Inwoners zijn bezorgd over stikstof: vooral de schade aan de natuur, het stoppen van (agrarische) bedrijven en het stilvallen van woningbouw geven zorgen. Slechts 8% maakt zich hier geen zorgen over.   
  • Als het gaat om het volle elektriciteitsnet (netcongestie) willen mensen dat het net wordt vernieuwd, inwoners hulp krijgen om hun huis te isoleren en dat stroomgebruik buiten piekmomenten wordt gestimuleerd. 

Over het algemeen vinden deelnemers wonen het belangrijkste thema voor de komende jaren (40%), gevolgd door natuur (28%) en leefbaarheid. (25%).

Bekijk de Tussenbalans

In de Tussenbalans kijken we hoever we zijn met de uitvoering van het coalitieakkoord en waar we de komende 2 jaar nog extra aandacht aan moeten geven. Dit document helpt onze Gedeputeerde Staten bij het maken van keuzes over wat zij in de rest van de bestuursperiode extra willen doen.